Головна
Реєстрація
Вхід
Неділя
24.11.2024
02:36
Вітаю Вас Гість | RSS
Персональний сайт Коржевич Світлани Євгеніївни

Меню сайту

Наше опитування
Оцените мой сайт
Всього відповідей: 39

Міні-чат

Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0

  
Головна » 2016 » Листопад » 13 » Лімфа
15:45
Лімфа
  Лімфа (Від лат. Lympha - чиста вода, волога) - різновид сполучної тканини. Лімфа є прозорою безбарвною рідиною, в якій немає еритроцитів і тромбоцитів, але багато лімфоцитів. Лімфа, що виділяється з дрібних ран, називається в народі сукровицею. З капілярів лімфа надходить в лімфатичні судини, а потім в протоки і стовбури: ліворуч в грудну протоку (найбільша протока), лівий яремний і лівий підключичний стовбури; праворуч в правий лімфатичний протік, правий яремний і правий підключичний стовбури. Протоки і стовбури впадають у великі вени шиї, а потім у верхню порожнисту вену. На шляху лімфатичних судин розташовані лімфатичні вузли, які виконують бар'єрну іімунну роль.
  Функції лімфи - Повернення білків, води, солей, токсинів і метаболітів з тканин в кров. В організмі людини міститься 1-2 літра лімфи. Лімфатична система бере участь у створенні імунітету, в захисті від хвороботворних мікробів. По лімфатичних судинах при зневодненні і загальному зниженні захисних сил імунітету можливе поширення паразитів: найпростіших, бактерій, вірусів, грибків та ін., що називають лімфогенним шляхом поширення інфекції, інвазії або метастазування пухлин. Гілкуючись всередині органу, лімфатичні капіляри переходять у дрібні судини, які, зливаючись і все збільшуючись у діаметрі, утворюють два головних лімфатичних протоки - грудну і праву Ці протоки впадають у праву і ліву безіменні вени шиї, де лімфа, змішуючись з венозною кров'ю, надходить у загальний кровообіг.

  Швидкість утворення лімфи залежить головним чином від двох факторів: проникності стінок лімфатичних капілярів і тиску крові у венозному руслі. Помічено, що, коли тиск крові у венах підвищується (що може бути пов'язано з порушенням відтоку венозної крові і розвитком набряку), обсяг лімфи збільшується. Лімфатичні ж судини не здавлюються навіть при набряку тканин, завдяки чому виводиться надлишок рідини.

  Таким чином, лімфатична система виконує дренажну функцію і перешкоджає подальшому розвитку набряку. Фахівці не без підстав вважають, що лімфа могла б розповісти про те, про що кров «замовчує», тому що багато продуктів життєдіяльності клітин спочатку надходять в лімфу, а потім вже в кров. Ендокринні залози збагачують її гормонами, кишечник - поживними речовинами, перш за все жирами, в лімфі, що відтікає від печінки, міститься багато білка.  Крім того, в лімфу з клітин і тканин потрапляють ті речовини, які не можуть всмоктатися в венозний капіляр. Насамперед, це великі білкові молекули. Для них стінка венозного капіляра непроникна, оскільки в ній пори дрібні, а в лімфатичному капілярі вони більші. Для великих білкових молекул шлях у венозний капіляр закритий не випадково. Адже ці білки завжди можуть виявитися і бактеріями, і мікробами, і токсинами, шкідливими для організму. Тому перш ніж потрапити в кровотік, вони проходять через своєрідні "контрольно-пропускні пункти" - лімфатичні вузли, розташовані по ходу лімфатичних судин. Їх налічується близько п'ятисот. Вони невеликі за розміром - від просяного зерна до волоського горіха, - але роботу виконують дуже потрібну. У них відбувається фільтрація лімфи: осідають, наприклад, частинки пилу, що потрапляють з повітрям в легені, а також великі уламки клітинних мембран, крихітні шматочки різних тканин, які, проникнувши в кров, могли б стати причиною утворення тромбів, закупорки кровоносних судин. Тут же затримуються багато хвороботворних мікробів та їх токсини. І не тільки затримуються, але і знешкоджуються. Велику участь у цьому беруть лімфоцити - клітини, які вміють майже безпомилково відрізняти «своє» від «чужого» і боротися з ворогом. Лімфатичні вузли буквально нафаршировані лімфоцитами. Вони потрапляють сюди з кров'ю і знаходять тут вельми благодатний грунт для розмноження. Адже лімфа дуже багата білками, жирами, вуглеводами, необхідними для побудови нових клітин. Встановлено, що після проходження через лімфатичний вузол лімфа втрачає частину жиру і жироподібних речовин.
  Є підстави вважати, що ця частина як раз і використовується для побудови клітинних мембран лімфоцитів. Здатність лімфатичних вузлів утилізувати жири останнім часом привертає все більшу увагу фахівців. І пов'язано це з тією роллю, яку лімфатичні вузли грають в атеросклеротичних процесах. Є відомості, що при атеросклерозі часто спостерігається порушення лимфотока, а лімфатичні вузли при цьому ніби просочуються жироподібними речовинами, зокрема холестерином. Фахівці зробили спроби нормалізувати лімфоток, застосувавши  лімфостимулювальні препарати. Виявилося, що при посиленні лимфотока жир вимивався з лімфовузлів, але - що дивно - і в крові його зміст не збільшувалася. Вдавалося в значній мірі нормалізувати і жировий обмін. Це дозволило припустити, що відбувається не просто механічне відмивання тканин від жиру і холестерину, але, очевидно, включаються і глибинні механізми регуляції жирового обміну. Дослідники прагнуть пізнати деталі цих механізмів, щоб потім навчитися направлено на них впливати.
Переглядів: 482 | Додав: Светлана | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar

Вхід на сайт

Пошук

Календар
«  Листопад 2016  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930

Архів записів

Друзі сайту

Copyright MyCorp © 2024
uCoz