Ось і прийшов місяць серпень – завершальний місяць літа. Цей місяць радує нас теплом, яскравою сонячною погодою. Місяць серпень поряд з місяцем липнем вважається найтеплішим місяцем у році.
У народі про місяць серпень кажуть: це – густарь, густоїд, хлібосол, коли всіе визріває і вистигає, всього вдосталь.
Це місяць жнив, грибів і перших темних ночей. Давньоруська назва місяця серпня – «серпень», адже раніше хліб жали серпом. Звідси і назва місяця. Народне прислів’я говорить: «У серпні серпи гріють, вода холодить». Називали його також «заграв», за яскраві і холодні зорі. Секстіліс – шостий – називався він в античний час у римлян. Пізніше на честь римського імператора Октавіана Августа був названий «серпнем».
Значно рідше, в порівнянні з липнем, бувають грози. Місячна кількість опадів, за багаторічними спостереженнями, становить 45-55 міліметрів. Помітно убуває день. Іде світла пора року. Темніють ночі, часом осяває тихими, беззвучними зірницями. За це серпень називають ще й зірничником. Лагідно гріє сонце. Густіє синява неба. У лісі вже немає тієї свіжості, не так вже зелено, як раніше, мало в ньому і пташиних пісень. Ще ні-ні та й зустрінеться переспіла, цукриста суниця. Її ягоди припекло, запашні і солодкі, але не будуть давати ситості. Зустрічається чорна смородина, соковита малина, відходить червона і біла смородина. На узліссях, по берегах лісових річечок, в заболочених низинах чорніють плоди черемхи, її ягоди чорно-червонуваті, солодкі і запашні. У борах червоніють ягоди брусниці, попадається чудова за смаком восково-чорна чорниця, зріє кисло-солодка костяниця, як її називають ще «гранат півночі». Жевріють грона горобини і калини. По берегах річок, затонів, лугах і ярки вистигає чорна малина – ожина; вона кисло-солодка, соковита і цукриста, містить багато вітамінів.
Місяць серпень і перша половина вересня по праву вважаються найкращим грибним часом. Гриби, як відомо, люблять вологу і в той же час тепло: "Стелиться туман над лісом – гриби пішли". І любителі «тихого полювання», слідуючи цій народній прикметі, у заповітних куточках лісу збирають тендітні сироїжки, молоденькі опеньки, вовнянки, жовті лисички, темно-жовті маслюки, молоді підберезники, червонуваті підосичники, здоровані – білі, підгруздки, чорні і справжні грузді, валуї, рижики (володіють чудовим смаком і поживністю). Пішли й осінні опеньки.
Піднялися на крило виводки качок, тетеруків, глухарів, рябчиків. Групи птахів відгодовуються на ягідниках, а водоплавні - ввечері поспішають з місць днювань на жирування, де і залишається на всю ніч. Не дарма серпень називають місяцем передвідлітної проби крил.
З берези падає перший жовтий лист, посипалися насіння.
Найчастіше видається хмарна погода з невеликими дощами. Холонуть ночі. Цілий ряд перелітних птахів готується до відльоту на зимівлю в теплі краї. Одними з перших покидають нас стрижі, відлітають у другій половині серпня. І відразу якось незвично тихо стає в повітрі і ні-ні та й подивишся в блакить неба, намагаючись відшукати поглядом чорну, швидку птицю. Зимують вони в південній Африці. Наприкінці місяця серпня зникають золотисті іволги, зеленувато-блакитні сизоворонки, славки, піночки, очеретянки, солов’ї, зозулі, дрімлюги. Всі вони відлітають, в основному, теж в Африку. Відлітають в цей час і деякі дрібні кулики.
Вечорами не змовкає тріск коників.
У місяці серпні кроти перебираються в низинні місця, де побільше корму. Восени ці звірята готують ходи, куди збирається на зимівлю велика кількість безхребетних тварин – личинки хрущів, жуки, багатоніжки. Всі вони слугують їжею кроту. Це тварина з м’яким оксамитовим хутром відіграє велику роль у формуванні грунтового покриву.
Наприкінці липня, в серпні народжується 8-12 дитинчат гадюки і вужа, які перший час ведуть прихований спосіб життя і рідко показуються на очі.
Місяць серпень закінчує літо. Фенологи вважають ознакою осені початок листопаду. Першою втрачає листя береза, потім – липа, в’яз, черемха. Осінняє розфарбування листя – провісник листопаду. І починається він вже в серпні. Спочатку жовтіють листя в нижній і середній частинах крони, в затінених її місцях.
На річках і озерах у місяці серпні помітно збільшення ранкових туманів. Ранкові роси стають холодними, випускаючи тонкий запах, ще цвітуть білі латаття. У стоячих водоймах «цвітіння» води зникає і до кінця місяця вода стає чистішою і прозорішою.
У народному календарі 1 серпня – покажчик осені. Дощ у цей день – і осінь мокра, сухо – і осінь такою сухою буде.
2 серпня – перший сніп, випікали перші пампушки з нового врожаю. У селах їли чистий, смачний хліб. Поступово відходить спека, світло йде на спад, а ночі – на збільшення. Казали, що в цей день буває і так: до обіду – літо, а після обіду – осінь.
14 серпня – перші проводи літа, день медозбору. Бджоли перестають носити хабарів.
19 серпня – час збирання фруктів у садах.
28 серпня – дожинки. Дожинай хліба, відліт ластівок.
31 серпня починалися осінні ранки.
Джерело: http://moyaosvita.com.ua/geografija/misyac-serpen/
|