Міністерством освіти затверджено типову освітню програму організації і проведення підвищення кваліфікації педагогічних працівників закладами післядипломної педагогічної освіти. Відповідний наказ підписаний міністром Лілією Гриневич.
Освітня програма розроблена для вчителів початкових класів закладів освіти різних типів і форм власності.
Метою типової освітньої програми є підвищення методичного та практичного рівнів професійної компетентності вчителів 1-х класів щодо реалізації завдань Державного стандарту початкової освіти.
Автори програми підвищення кваліфікації зазначають, що її актуальність полягає в необхідності підготовки вчителя Нової української школи до реалізації освітньої політики держави шляхом опанування новітніми практиками, технологіями, методиками, формами, методами професійної діяльності на засадах інноваційних освітніх підходів.
Розробники також наголошують, що головною ідеєю підвищення кваліфікації вчителів початкової школи є забезпечення самовдосконалення слухачів на основі активізації їхньої базової освіти, набутого професійного та життєвого досвіду, соціальних запитів держави щодо ефективного виконання посадово-функціональних обов’язків.
Зміст типової освітньої програми, зокрема цілісний і системний добір модулів і тем, ураховує особливості професійної діяльності вчителя Нової української школи.
Програма передбачає очно-дистанційну форму навчання.
Дистанційна форма навчання відбуватиметься шляхом проходження учасниками дистанційного курсу.
Очна форма навчання організовуватимуться обласними Інститутами післядипломної педагогічної освіти шляхом проведення тренінгових і практичних занять, інтерактивних лекцій, дискусій, конференцій та самостійної роботи у вигляді моніторингу та оцінки результатів пропонованих освітніх змін.
Освітня програма передбачає обов’язкову і вибіркову частини. Обов’язкова частина складається з очних сесій (60 год.) та дистанційного курсу (60 год.) і охоплює фахові навчальні модулі.
Вибіркова частина передбачає вільний вибір модулів в очному, очно- дистанційному або дистанційному форматах з урахуванням індивідуальних потреб педагогів загальною кількістю годин - 30 академічних годин.
Тобто, навчальний план типової освітньої програми передбачає 150 академічних годин, з яких 120 академічних годин – обов’язкова складова, і 30 академічних годин – вибіркова складова.
Під час третьої сесії відбуватиметься презентація авторського творчого продукту (проектів, технологічних портфоліо, навчально-методичних розробок, модельних програм та ін.). За успішного виконання програми учасник отримає відповідний документ.
Програмою також визначений план-графік навчальної програми, що визначає період навчання, кількість годин, модулі, основні теми, поняття тощо.
Як відомо, Кабінетом Міністрів разом із Міністерством освіти визначено категорії педагогічних працівників початкової школи, які у 2018 році мають пройти підвищення кваліфікації. Згідно з урядовим розпорядженням, підвищення кваліфікації пройдуть вчителі початкової школи, які навчатимуть учнів перших класів у 2018/19 і 2019/20 навчальних роках.
Також необхідність підвищення кваліфікації чекає на заступників директорів шкіл з навчально-виховної роботи у початкових класах, вчителів іноземних мов, які навчатимуть першачків у 2018/19 навчальному році та вчителів шкіл, в яких діти навчаються мовами національних меншин.
22.01.2018
|