Життя сучасної людини є джерелом постійного стресу. Різноманітні події, як в особистому, так і в суспільному житті, великий потік інформації, постійний дефіцит часу, побутові проблеми, стан здоров’я рідних і близьких, очікування важливих подій (екзамени, зміна місця праці, сімейного статусу) – це ті стресові ситуації, з якими кожна людина зіштовхується щодня. Повністю уникнути стресу, мабуть, неможливо.
Стрес – це природна реакція організму на дію будь-яких сильних зовнішніх впливів. У відповідь організм активізується, мобілізує свої сили і психіку, готується, так би мовити, до дії - або боротися із загрозою, або уникнути її. Проблема у тому, що у стані стресу розвиваються емоційні переживання: нервозність, дратівливість, відчуття тривоги, занепокоєння, погіршується увага, пам’ять, сон. Всі ці симптоми стресу погіршують якість життя людини, знижують працездатність, створюють проблеми у спілкуванні з іншими людьми.
Важливо вчасно розпізнати у себе ознаки стресу і допомогти нервовій системі, адже наслідки тривалого нервового перенапруження, так званого хронічного стресу, приводять до погіршення загального стану здоров’я: можуть відбутися зміни з боку серцево-судинної системи (підвищення артеріального тиску, аритмія), з боку шлунково-кишкового тракту (гастрити, виразка), погіршується стан шкіри та волосся, страждає імунна система, навіть можуть виникати алергічні реакції. Підтверджено, що хронічний стрес сприяє швидшому старінню, особливо у жінок. Ті, хто хвилюється з будь-якого приводу, на думку психологів, живуть на 7-10 років менше, ніж їх флегматичні ровесники.
Що робити?
Існує багато методів боротьби зі стресом. По-перше, слід старатися не заганяти свої емоції всередину, а навпаки, звільнити їх - обговорити проблему з іншою людиною, якщо треба - поплакати чи навіть покричати, тобто емоційно розрядитися.
Аби стрес не заволодів вами - вчіться не „зациклюватись” на проблемі, намагайтесь переключитися на щось інше - гімнастичні вправи, цікава книга, прогулянка, приготування екзотичної страви чи похід по магазинах. Це – прекрасні способи відволіктися, і тим самим перебороти негативний вплив стресу. Недарма ж говорять, що стрес – це не те, що з нами відбуваєтся, а те, як ми на це реагуємо.
Якщо все ж таки самостійно зберегти психічну рівновагу не вдається і нервова система дала збій, то необхідно застосовувати лікарські засоби. У пригоді стануть препарати на основі лікарських трав - меліси, валеріани, пустирнику, глоду, хмелю. Можна використовувати також і гомеопатичні препарати.
Для нормальної роботи нервової системи необхідні певні вітаміни, мікро- та макроелементи. Насамперед це магній та вітаміни групи В, які є активними стресопротекторами. Тривалий стрес веде до виснаження імунної системи організму, тому корисними будуть також вітамін С та цинк. Згадані вітаміни та мікроелементи містяться в таких продуктах харчування як горіхи, банани, цитрусові, шоколад, морепродукти, курага, родзинки. Тому у стресових ситуаціях включайте ці продукти у свій раціон.
Також допоможе і популярна сьогодні аромотерапія. Ефірні олії можна з успіхом використовувати у домашніх умовах: у вигляді ванн, інгаляцій, загального та точкового масажу, для ароматизації повітря. Для гарного настрою та доброго самопочуття використовують ефірні олії цитрусових і хвойних рослин, герані, лаванди, жасмину. Курс ароматерапії, як правило, 7-10 днів.
Аромотерапія - це чудовий, мудрий і повністю науковий метод лікування і профілактики різноманітних захворювань. Але не забувайте: як би не подобався аромат, слід пам’ятати про почуття міри, адже інтенсивні запахи можуть викликати біль голови, запаморочення і навіть мати протилежну дію. Аромотерапія тільки тоді приносить користь, якщо це буде поєднання лікування і задоволення.
|